טיפים
טיפים
052-4495900
info@madbira.co.il

צעד ראשון: מניעה

איך מונעים חדירתם של החרקים לביתנו?
על מנת למנוע כניסתם של חרקים לבתים מומלץ להתקין רשתות בחלונות ולאטום חורים המאפשרים להם לחדור לבתים.

עלי דפנה

למה כדאי להניח עלי דפנה בתוך שקיות הקמח?

עלי דפנה מבריחים חרקים ומזיקים ממוצרי המזון. על ידי הנחת עלי דפנה בתוך המוצרים ועל המדף בין המוצרים, אנחנו מונעים מהם להשתכן שם.
כדאי להחליף את עלי הדפנה כל שלושה חודשים בעלי דפנה חדשים.

איזה חרק זה?

קיימים עשרות אלפי מינים שונים ומשונים של חרקים.
מי שיכול להגדיר את סוג החרק הינה המעבדה האנטמולוגית של משרד הבריאות.

הדברה בטוחה

דואגים לחיות המחמד שלכם? בצדק!
כיוון שבע"ח נוטים ללקק ולרבוץ יש לברור בקפידה את חומר ההדברה בו אנו משתמשים וכמו כן לדאוג להרחיק את בעלי החיים לכמה שיותר זמן מהאיזור המרוסס.

מה המזיק אצלי בבית?

המדד להמצאות מזיקים הם שלושה –

1. מציאת המזיק.

2. מציאת צואה של המזיק.

3. עקיצות.

על מנת לאתר מה הנגיעות בבית או בסביבה מומלץ לבדוק את גודל וצורת צואת המזיק: צואה של-תיקן,שממית ועכבר נראים אותו הדבר, אצל עכברים הצואה רבה ומפוזרת על פני שטח נרחב יחסית.

מה היא הדברה טבעית

הינה בעצם הדברה ביולוגית באמצעות נחשים נגד מכרסמים, לטאות נגד חרקים וכו'.
בעבר היה ניסיון שהצליח מעבר למצופה ליצר חומרי הדברה מצמחים (חרציות) לחומר קראו "פירטרום" אולם כתוצאה מעלויות יצור גבוהות ביותר היצור הופסק ובמקומו סינטזו חומר כימי זהה בתכונותיו, לחומר קוראים "פירטרואיד".

הרחקת יונים

היונה נוטה להשאר בסביבה בה היא נולדה/בקעה כל ימי חייה.
ע"פ רוב היונה תימצא במקום אליו הגישה קשה ביותר, באותו המקום היא תטיל את הביצים ותגדל את הדורות הבאים.

נזקים: צואה קורזיבית (גורמת לחלודה) על מצעים מתכתיים, הצואה באופן יחסי כבדה ולכן כאשר ק"ב יונים התמקמות בתוך חלל גג ישנו סיכוי שהגג יקרוס.
הצואה היא מצע אופטימלי להמצאות חרקים, החרק הנפוץ והמטריד ביותר הינו "כינה" החיה בשיגרה על הגוזלים ובסביבת הקן, אולם כאשר הגוזלים עוזבים את הקן הכינה נשארת ללא הספקת מזון (דם) ואז היא נודדת לתוך הבית ועוקצת את יושבי הבית.
היונה היא נשאית של קדחת הנילוס המערבי, היתוש עוקץ את היונה ולאחר מכן עוקץ את האדם וכך עוברת המחלה. כמו כן היונה עשויה להעביר מגוון מכובד של מחלות ריאה ע"י נשימה של בני האדם את חלקיקי נוצות/אבק (צואה יבשה) וכו'…

התמודדות: אמנם קיימות שיטות סבתא שונות ומשונות כגון-רדיד אלומיניום, בלון/דחליל וכ' , שיטות אלה נותנות פיתרון חביב אולם לזמן מוגבל בלבד.
בחנויות עשה זאת בעצמך משווקים מגוון אמצעים כגון- דוקרני פלסטיק (היונה למדה להתמודד עם הדוקרן הנ"ל) , תרסיסי דבק (האבק והלכלוך נדבקים ונשארת טינופת דביקה ולא יעילה ) ועוד.
המלצות- לא לחסוך,לא בכמות הדוקרנים ולא באיכותם! דוקרנים איכותיים עשויים נירוסטה, קפיצים ועמידים לכל החיים. חובה לכסות את כל המשטח הבעייתי, במידה והסגירה לא תהיה הרמטית הן ע"י דוקרנים או רשת היונה תמצא את הדרך לחדור ולהתיישב מחדש במקום.

 

הדברת תיקנים

קיימים בארץ 4 מיני תיקנים כאשר שניים מהם נפוצים ביותר-תיקן גרמני ותיקן אמריקאי.

הגרמני, קטן וג'ינג'י, פעיל (גם מינית) במשך כל ימות השנה מתקיים בעיקר במטבחים, בתוך מנועים של מכשירים חשמליים, בתוך צירי ארונות ועוד… , ניזון משארי מזון ומסיבית ממנה עשויים לא מעט מטבחים.

האמריקאי, מעופף, גדול ואדמדם, מתגורר בביובים ומגיח החוצה כאשר כמות התיקנים גדולה ביותר ו/או כאשר הביוב שבור. התיקן האמריקאי פעיל בתקופות החמות של השנה.

פעולות מניעה/הדברה: רצוי לאחסן מזון בתוך כלים סגורים הרמטית ולא בשקיות, אותם מסוגלים התיקנים לחתוך ולחדור פנימה.
להדברת תיקן גרמני – אין צורך בפינוי ארונות או פינוי כלים מהשיש – ההדברה מתבצעת באמצעות פיתיון ג'ל – חומר עם רמת רעילות אפסית לאדם. התיקן הגרמני טורף את בני מינו המתים ובצורה זו נחשף גם הוא לחומר ההדברה בפיתיון וגם הוא ימות…
הדברת תיקנים מסוג תיקן אמריקאי – ריסוס בורות ביוב בבנין יפחית באופן דרמטי את כמות התיקנים

 

הדברת יתושים

על מנת למנוע התפתחות יתושים יש לאתר ולטפל בכל מקור מים עומדים בבית ובסביבתו.
התקנת רשתות – תימנע כניסה של יתושים בוגרים לבתים. הפעלת מאווררים – תרחיק את היתושים. לבוש ארוך – ימנע חשיפה לעקיצות יתושים.

הדברת נמלים

הנמלים חיים בקינים בכל קן ישנה לפחות מלכה אחת, אלפי פועלות זעירות, בינוניות וגדולות נועדו לשרת את המלכה הפורייה.
בשלבים מסוימים של חיי הנמלה ניתן לראות נמלים עם כנפיים יוצאים למעוף כלולות כדי למצוא בני זוג לבניית קן חדש. הקן פעיל ורוחש כל השנה למעט ימים סוערים.
תוך כדי מעוף הנמלה יכולה לחדור לדירה (גם למקומות גבוהים מאוד) למצוא חריץ ומכן ועד לנגיעות קשה בכל הדירה המרחק קצר. הנמלה "מתנחלת" במטבחים,מקלחות (מאחורי הברזים) , בקופסאות ובצנרת חשמל ובעצם בכל חריץ אותו תמצא הנמלה. לא פעם מתמקמות הנמלים מתחת לריצוף ופתאום אנו מוצאים תילי חול בבית.

הדברה: חובה לאתר את מקור הקן, ניתן לפזר מזון (במבה לדוגמא) במס' נקודות ולצפות לאן הנמלים לוקחות את המזון (מומלץ לבצע זאת לפני בוא המדביר ואז פעולת ההדברה יעילה יותר) לתוך ובסביבת הקן לאחר ביצוע ההדברה מומלץ לאטום את החורים באמצעות סיליקון או רובה.
פתרון בעיית נמלים ללא חומרי הדברה מצריך סבלנות של פיל. בכל פעם שרואים נמלים מגיחות מחריץ כלשהוא יש לאטום את החריץ (משחק של חתול ועכבר).

 

הדברת עכבישים

הפתרון הוא להפוך המטאטא ולפנות אותם מהתיקרה.

הדברת זבובים, זבובונים ורימות

מעופפים אלה מתפתחים להם בחומר אורגני תוסס לדוגמה – זבל, צואה וכו'.
הדרך הטובה ביותר להתגבר על המפגע הוא באמצעות איתור מקור המפגע ויבושו לחלוטין. יש לחפש את המוקד בתוך ומתחת לפחי זבל שלכם ושל השכנים, ניקיון וסניטציה יעשו יופי של עבודה.

הדברת טרמיטים

דומה מאוד לנמלה רק בצבע לבן. ניזונה מהתאית שבעץ, סולדת מאור ולכן ההתקדמות היא בתוך מחילות באדמה או בתוך מנהרות בוץ שהטרמיטים יוצרים ומתקדמים בתוכם, המלכה נמצאת בקן שעשוי להיות במרחק של עשרות ולעיתים מאות מטרים ממוקד המפגע, כל תפקידה של המלכה הוא להביא צאצאים לעולם. ע"פ רוב קשה מאוד למצוא פרטים חיים. באזור המרכז מועדים לפורענות מקומות הסמוכים לחולות כדוגמת יבנה,ראשל"צ מערב וכ' וכן מקומות אליהם הגיע חול נגוע.

המלצה אישית שלי הוא להכניס לאדמה חתיכת עץ במרחק של 2 מטר מהבית ולאחר 6 שבועות להוציאו ולבדוק אם אכן ישנה נגיעות של טרמיטים, בנוסף בעקבות לא מעט מיקרים בהם מתעוררת בעיה של תולעי עץ בריהוט חדש וישן אני ממליץ לדרוש מחנות הרהיטים ו/או הנגר ו/או מחסן העצים, אישור בכתב שהעץ עבר אימפרגנציה, בתהליך הנ"ל מוחדר חומר הדברה לעץ דבר המונע את הימצאותם של החרקים בעץ. מומלץ לצבוע את בעץ בלכה.

 

הדברת פשפשים

חשיפה של המיטות והמצעים לשמש למס' שעות יכולה לפתור את הבעיה, על מנת לחסל את המפגע יש להזמין מדביר.

 

הדברת עש הבגדים

במידה וישנה נגיעות של עש בבגדים (קורים, מעופפים למיניהם בארון הבגדים וזחלים) מומלץ לחשוף הבגדים לשמש ישירה מס' שעות.
ריסוס בתכשיר ביתי לחרקים מעופפים בדפנות הארון גם כן מומלץ.

הדברת פרעושים

הפרעוש נמצא על בע"ח (כלבים, חתולים), אולם קורה שפתאום כל הבית מתמלא בפרעושים בעקבות בקיעת ביצי הפרעוש.
הפרעוש הוא פרזיט נפוץ על כלבים וחתולים , הנטייה הטבעית שלו היא לא לעקוץ בני אדם , הוא מעדיף באופן מוחלט רק חיות . אך לעיתים אם יש הרבה מאד פרעושים או אם החיה עזבה את הבית הם יכולים לעקוץ גם בני אדם. חשוב לדעת שהם לא מעבירים מחלות ורק העקיצה מגרדת.

יש לטפל תחילה בבע"ח בעזרת תכשיר שיומלץ ע"י הווטרינר, ובשלב הבא יש לשאוב היטב את השטיחים, ספות, מיטות וכו'.
במקרה של נגיעות קלה ניתן לשטוף את הבית עם מים ואקונומיקה בריכוז גבוה.
בנגיעות קשה אין מנוס מלרסס את הבית באמצעות מדביר.

גולם הפרעוש יכול להישאר במצב גולם במשך 6 חודשים ולאחר מכן לבקוע ולחדש את הנגיעות,ולכן יש חשיבות רבה לשטיפת הבית במים ואקונומיקה בריכוז גבוה ולעיתים אף לחזור על ההדברה כעבור מספר ימים / שבועות.

 

הדברת דבורים

רשתות בחלונות יכולות למנוע חדירתם לבתים אך אם הבעיה גדולה יותר מומלץ לסלק על ידי מומחה את המפגע.

הדברת צרעות

לא מומלץ לבצע שום פעילות – מדובר בסכנה ממשית לאדם לא מקצועי ולכן במצב שכזה מומלץ ואף חובה להזמין מדביר.

 

הדברת צרצרים

ריסוס בכל תכשיר ביתי באזור הרועש עשוי לפתור את הבעיה.

 

הדברת חשופיות

פיזור מלח בסביבה שמצאת אותן מטיילות בה. זה מאוד מאוד לא נעים להן והן נמנעות מלטייל על המלח.
בגינה משתמשים בעוד פטנט – מפזרים שברי צדפים מסביב לצמחים.

 

הדברת חרקי מזון

ע"פ רוב מגיעים כטרמפיסטים מהסופר בתוך אריזות מזון. יש לבדוק היטב את כל האריזות הרכות-שקיות ניילון ונייר ולחפש בוגרים (פרפרים) או קורים.
יש לאכסן את דברי המזון במקרר/מקפיא או בכלי פלסטיק/זכוכית/פח סגורים הרמטית.
רצוי לרסס את הארונות ואת מקומות המנוחה (קירות תקרה) בתכשיר לחרקים מעופפים.

 

הדברת ברחשים

ברחשים- בד"כ מגיעים בהמוניהם עם השרב ועוזבים איתו. ריסוס מסביב לחלונות עשוי להפחית אותם. פתרון אפשרי לברחשים במקלחת הוא לשפוך חצי כוס אקונומיקה לכל אחד מפתחי הביוב בבית ולהשאיר ללילה אחד. אם לא עזר ניתן לחזור על הפעולה כעבור מס' ימים ולהגדיל ל1 כוס אקונומיקה לכל פתח.

מידע כללי

רעלים המדבירים מכרסמים מתחילים לפעול בין 3 ל 5 ימים מיום האכילה של המכרסם את הרעל.

הדברת חולדות

החולדה היא בע"ח חברותי/משפחתי, פירושו של דבר שבמקום בו נראה חולדה אחת סביר שבסביבה הקרובה יש עוד הרבה (עד 20 פרטים).

בישראל שני סוגי חולדות: חולדה העליות וחולדת החוף, הנבדלות בגודלן, במקומות המחייה בהעדפות המזון ועוד. בחורף גובר הסיכוי להיתקל בחולדה בתוך הבית כיוון שהקור והגשם פוגעים באזורי המחיה הטבעיים (מחילות,עצים,גגות) כמו כן אחד מאויביהם המרים- הנחש לא פעיל. חולדות יודעות לטפס על קירות, ללכת על חוטי חשמל, לשחות ולחדור לכל פתח הגדול מ2- ס"מ. החולדה היא בע"ח חכם הלומד ומעביר מידע, כגון עצם מסוים בשטח (מלכודת) מהווה סכנה או האם מזון מסוים (פיתיון מורעל) גורם להרגשה רעה או למוות, הנקבה מעבירה מסרים לוולדות ומונעת מהם את הסכנה.

הדברת חולדות חייבת להעשות ע"י מדביר מוסמך, אמנם בחנויות עשה זאת בעצמך נמכרים רעלים לכל דורש אולם הרעלים הללו חלשים באופן ניכר ויעילותם מוגבלת.
לגבי המלכודות, לא פעם מצליחה החולדה לחמוק ממלכודת פח ובפעמים הבאות היא תדע להיזהר ולהזהיר את חברותיה. הדברה תתבצע ע"י רעלים מושהים, כאשר חולדה שאכלה את הפיתיון תמות בין 3-5 ימים הדברת מתחילת האכילה וזאת כדי שהחולדה לא תבצע את הקישור בין הרעל לבין ההרגשה רעה ולאחר מכן המוות. חובה להקפיד שרעל יונח בתחנות האכלה, כלי פלסטיק מוגן, הכלי סגור מבטיח שילדים ובע"ח אחרים לא יבואו במגע עם הרעל. חולדה שתיתפס במלכודת דבק תצליח בד"כ להשתחרר בעזרת הפעלת כוח רב. במקרה של חדירת חולדה בודדת לדירה ייעשה שימוש במלכודת או בלכידה.

יש לדווח לרשות המקומית על בעיית חולדות על מנת שהרשות תטפל בשטח הציבורי כיוון שמתפקידה של הרשות לטפל ברשות הכלל.

הדברה מיידית הינה לכידה.

בד"כ הקבוצה שולחת "חלוץ" שיבדוק את השטח החדש ויאתר בו מקורות מזון, מסתור ודרכי מילוט ולכן אם הבית נקי ומסודר אין סיבה שהמקום ישרוץ חולדות. לגבי עכברים המצב מעט שונה. ראשית המשפחות יותר גדולות אבל העברת המסרים לא מפותחת ולכן לדוג' יכול להיות מצב שעל/בתוך מלכודת אחת ילכדו מ"ס פרטים.

 

הדברת עכברים

אין דרך מעשית למנוע את כניסתם לתוך הבית. עכבר מסוגל לעבור דרך כל חריץ שגודלו החל מ-5 מ"מ.
חתולים כן מחסלים עכברים (ורמשים אחרים) ובתנאי שלא מאביסים אותם באוכל ומשאירים אותם קצת רעבים ואת יצר הצייד פעיל.
מלכודת דבק היא אכן דרך לא הומאנית אבל הזולה ביותר. מדביר מקצועי יניח את הרעל התוך תחנת האכלה, התחנה מהווה מקום בטוח בו העכבר אוכל את הפיתיון בנחת ומי שאינו מורשה (חיות בית/ילדים וכ') לא יבוא במגע עם הרעל.

מומלץ להודיע לרשות המקומית על המפגע כדי שיטפלו בהיבט הסביבתי.