המלצה מlocal
טיפים
052-4495900
info@madbira.co.il

המלצה מlocal

מדבירים מקצועיים טוענים – גידול במספר התלונות על טרמיטים ברחבי נתניה

אפריל פיטרס – קול השרון 11.11.2011
 

הטרמיטים אכלו את הבית: נזקים קשים לבתים בכל רחבי נתניה בעקבות מתקפת טרמיטים. כל מה שרציתם לדעת על הטרמיטים ולא העזתם לשאול
המכה שלא כתובה: עם בוא עונת הגשמים, דיווחים מכל רחבי נתניה והאזור על נזקים לרכוש, בעיקר מעץ ומגבס, בהם נתגלו מושבות טרמיטים. את הדברים מאשרים מדבירים מקצועיים הפועלים בעיר, ביניהם המדבירה מירב עטיה, בעלת החברה "ויקליש" המתמחה בהדברה ירוקה.

"אני מוצפת בקריאות, מכל רחבי העיר, במקרה שלי בעיקר מאזור דרום העיר, מגבעת האירוסים ועד פולג. אנשים חושבים, שאם קירות הבתים עשויים אבן, אז אין טרמיטים. זו הטעות הנפוצה, מכיוון שמשקופים, דלתות וכמובן מחיצות גבס, הם אזורי גידול מועדפים".

מראה הטרמיטים מטעה. מדובר בחרקים דמויי נמלה. הם קטנים, חיוורים והם חיים במושבות המונות עד 10 מיליון פרטים. כמו במקרים דומים בעולם החרקים, אצל הטרמיטים המלך והמלכה בקן הנם היחידים בממלכה שמתרבים.

בניגוד לדבורים ולנמלים שמזדווגים פעם אחת ואז המלכה הופכת לפוריה, הזכר נשאר לצד הנקבה ומפרה אותה כל מספר ימים לצורך המשך הטלת הביצים.

לדברי עטיה: "הבעיה העיקרית היא בגילוי המלכה, שלרוב מחופרת בעומק הקיר ובלתי ניתן להגיע אליה. הטרמיטים ככלל, ניזונים מכרסום עץ. הם מסוגלים לעכל במהירות וביעילות את העץ באמצעות מערכת העיכול החזקה שלהם, אשר בה חיידקים סימביוטיים".

בישראל, לדברי עטיה, מוכרים מספר סוגי טרמיטים, בעיקר לאורך מישור החוף ודרום הארץ. נתניה, כידוע, נמצאת במישור החוף, ולכן גם בשטחה מתגלים מעת לעת טרמיטים. המוכרים ביותר בין הטרמיטים הם טרמיטי הקרקע. בישראל ידועים 12 מינים, ובנתניה, בעת האחרונה, נתגלו באזור השרון מקרים של טרמיטי סיני.

"אורך גופם של הטרמיטים נע בין שלושה מילימטרים ועד 10 מילימטרים והם מכונים, בטעות, גם "נמלים לבנות"", ציינה עטיה והוסיפה: "הם ניזונים מצמחים, מעצים ומעצה המשמשת בבניין או בגינה ובטבע, ולכן הם מוגדרים על-ידי רבים כמזיקים למשק האדם".

לשאלת קול השרון כיצד ניתן להילחם בתופעה כדי למזער נזקים, ענתה עטיה כי "אם מתברר, שהבית נגוע, דהיינו גם בקיר בלוקים, אין מנוס מביצוע קידוחים במטרה למנוע מהטרמיטים הגעה לנקודות בהן יש עץ".

"תופעה המאפיינת משרדים בהם מחיצות גבס או בתים בהם החלוקה בוצעה בגבס, היא בבמקרים בהם בוחרים הטרמיטים להתגורר בשטחי גבס, כיוון ששם אין להם הצורך ביצירת תלוליות בוץ. קיימים מספר אמצעי טיפול באמצעות הדברה מקצועית המחייבת את בעל המקצוע להחזיק בהסמכה הניתנת על-ידי המשרד להגנת הסביבה".

לשאלת העיתון האם קיימת פעולת מנע ציינה עטיה, כי "באזורים הידועים כנגועים, כדוגמת אזור ראשל"צ, אחת מדרישות קבלת היתר האכלוס, הוא אישור מדביר שבוצעו פעולות מנע מלכתחילה. באופן עקרוני, במהלך תהליכי הבנייה, יש להקפיד שהקבלן בוחר במשקופי עץ עם בידוד וכן, שבין משקוף הדלת לקיר עצמו, מבוצע בידוד קשיח כדי למנוע מהטרמיטים לחדור לקיר דרך חרכים וחריצים. במצב הנוכחי בנתניה, אם הוא יימשך, יתכן והדבר יחויב במציאות". – עיתון "קול השרון" נתניה –